پروژه های برق و الکترونیک

طراحی مدارهای برق و الکترونیک

پروژه های برق و الکترونیک

طراحی مدارهای برق و الکترونیک

پروژه های برق و الکترونیک

طراحی و آموزش پروژه های برق و الکترونیک - شماتیک دیاگرام - نمودارهای تعمیرات - جزوه های آموزش الکترونیک و تعمیرات بردهای الکترونیکی
دانلود شماتیک و نقشه های تعمیراتی

نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
کلمات کلیدی

مدار

منبع تغذیه

پروژه طراحی تستگر ساده برای تقویت کننده های عملیاتی

معرفی قطعات الکترونیکی

کابل اتصال تلویزیون با ورودی scart به خروجی VGA

کابل VGA به Euroconnector

بلوک دیاگرام رابط یو اس بی

Block diagram for USB interface board (MU1-USBIF) with MU-1-R

کیت رابط USB MU-1-R USB

منبع تغذیه تابلو روان

مراحل تعمیر یک نمونه منبع تغذیه سوئیچینگ

تغذیه سوئیچینگ

تغذیه تابلو روان

تعمیر منبع تغذیه سوئیچینگ

تعمیر منبع تغذیه تابلو روان

دانلود نرم افزارآفیس قدرتمند و رایگان

دانلود نرم افزار آفیس

آفیس قدرتمند و رایگان

طراحی و ساخت دماسنج مقیاس سانتیگراد با استفاده از AT89C51 و LM35

دماسنج مقیاس سانتیگراد با استفاده از AT89C51 و LM35

آموزش آمپلی فایر

الکترونیک برای مبتدیان - نظریه عمومی الکترونیک

الکترونیک برای مبتدیان

روش کارکرد دیود

زنگ خط قدرت کمتر از 120 ولت

کنترل قدرت مدارهای AC

آموزش دیود و نحوه ساختن منبع تغذیه AC به DC

تعمیر چشمک زدن LCD سامسونگ 226BW

دانلود SmartDraw نرم افزار طراحی نمودار شماتیک الکتریکی

SmartDraw نرم افزار طراحی نمودار شماتیک الکتریکی

آخرین نظرات
  • ۲۰ اسفند ۹۸، ۰۲:۲۴ - کامران
    مرسی
  • ۱۹ اسفند ۹۸، ۰۵:۴۷ - عباس
    مرسی
  • ۲۷ بهمن ۹۸، ۰۳:۰۱ - حسین
    مرسی

 

مقاومت 

 یک عنصر محدود و یا تنظیم کننده جریان الکتریکی در مدار است و می تواند برای یک عنصر در مدار مانند ترانزیستور یک ولتاژ خاص ارائه دهد.تعریف مقاومت بطور خلاصه عبارت است از جریان در یک مدار dc، برابر با ولتاژ دو سر مقاومت تقسیم بر مقدار آن است.

همچنین در جریان ac تا زمانی که مدار شامل سلف و خازن نباشد این رابطه بر قرار است و به نام قانون اهم شناخته می شود و با نماد Ω نمایش می دهند.شماتیک مداری بصورت تصویر زیر است.

Resistor

نماد مقاومت را معمولا همراه با مقدار مقاومت و نام آن (R)که از Resistor گرفته شده است نمایش می دهند.

مقاومت ها از اجزای منفعل مداری هستند، بدین معنی که تنها مصرف کننده هستند و هیچ انرژی به مدار تحویل نمی دهند و انرژی مصرفی را به صورت گرما تلف می کنند.مقاومت ها در ابعاد فیزیکی مختلف با اتلاف قدرت محدود و همچین از نظر نوع نصب بر روی برد، هم به صورت پایه دار و هم به صورت SMD ساخته می شوند.

تعیین مقدار مقاومت 

مهم ترین پارامتر در مقاومت ها مقدار آن است که به دلیل کوچک بودن اندازه ی فیزیکی آنها در توان های پایین، از نوارهای رنگی برای مشخص کردن مقدار مقاومت استفاده می کنند که در مقاومت ها با تلرانس بیشتر از 2 درصد تعداد نوارهای رنگی 4 عدد است و در مقاومت های دقیق تر تعداد نوارهای رنگی پنج و شش عدد می باشد.

تعیین مقدار مقاومت چهار نواری

نحوه خواندن نوارها به این صورت است که ابتدا مقاومت را همانند شکل زیر مقابل خود قرار می دهیم ، از سمت چپ به راست با توجه به جدول کد رنگ مقاومتها ، نوار اول را اولین رقم و نوار دوم را دومین رقم قرار می دهیم، نوار سوم تعداد صفر مقابل دو عدد دیگر را مشخص میکند و نوار آخر تلرانس مقاومت را تعیین می کند. اگر نوار سوم رنگ های طلایی یا نقره ای داشت دو عدد اول را به ترتیب بر 10 و 100 تقسیم می کنیم.

مقاومت سه نواری

به عنوان مثال در شکل بالا، بجای نوار زرد عدد 4، بجای نوار بنفش عدد 7 و بجای نوارنارنجی 10یا سه عدد 0 و در آخر بجای نوار طلایی %5 قرار میدهیم 47000 Ω± 5%

مقاومت های بزرگ را می توان از واحد هایی مانند کیلو ،مگا استفاده کرد مانند:

47 kΩ± 5%

حداکثر و حداقل خطای مقاومت با تلرانس

%5: K44.35 K 49.35

جدول رنگ بندی مقاومت

تعیین مقدار مقاومت پنج نواری

مقاومت های پنج رنگ نسبت به چهار رنگ از دقت بیشتری برخوردار هستند. تفاوت آنها در این است که سه نوار اول سه عدد اول را تشکیل می دهند ،نوار چهارم تعداد صفرها و نوار پنجم درصد خطا را مشخص می کند. برای تشخیص این که مقاومت را از کدام طرف بخوانیم این است که نوار اخر فاصله بیشتری نسبت به چهار رنگ دیگر دارد. از سمت چپ به راست با توجه به جدول، نوار اول را اولین رقم ،نوار دوم را دومین رقم و نوار سوم را سومین رقم قرار می دهیم، نوار چهارم تعداد صفر مقابل سه عدد دیگر را مشخص میکند و نوار اخر تلرانس مقاومت را تعیین می کند .

مقاومت پنج نواری۱

به عنوان مثال در شکل بالا، به جای نوار زرد عدد 4، بجای نوار بنفش عدد 7 و بجای نوار سبزعدد 5به جای نوار قرمز 10یا دو عدد 0 قرار می دهیم و در اخر بجای نوار قرمز % 2 که مقدار تلرانس را مشخص میکند می گذاریم

47500 Ω± 2%

همچنین می توانیم مقدار را به شکل زیر بنویسیم

47.5 kΩ± 2%

مقاومت ها ازنظر کاربرد 

به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می شوند

مقاومت ثابت 

به مقاومت هایی گفته می شوند که همواره مقدارآنها ثابت و همان مقدار نامی درج شده بر روی مقاومت است و عوامل محیطی و ولتاژهای مختلف تاثیری بر مقدار آن ندارد.

انواع ساختار مقاومت ها 

مقاومت کربنی

مقاومت ها از جنس های مختلفی تولید می شوند که رایج ترین نوع در دستگاه های الکترونیکی و سیستم ها ، مقاومت کربنی است. این نوع مقاومت از گرافیت مخلوط با خاک رس و سخت ساخته شده است.

مقدار مقاومت ، بستگی به نسبت کربن به خاک رس دارد و از این طریق مقدار ان را کم یا زیاد می کنند.

مقاومت کربنی

مقاومت سیمی

نوع دیگری از مقاومت ها از سیم پیچ نیکروم یا مواد مشابه، بر روی یک عایق ساخته شده است و به آن مقاومت سیمی می گویند. در این نوع مقاومت مقدار مقاومت را جنس و طول سیم مشخص می کند. مقاومت سیمی قادر به کنترل ، جریان بالاتر از یک مقاومت کربنی در همان اندازه فیزیکی است.

این مقاومت در مدارهای dc عملکرد یکسانی با مقاومت کربنی دارد ولی در مدارهای ac و تغییرات فرکانس از خود اثر سلفی نشان می دهد و مقدار مقاومت نسبت به مقدار نامی خود تغییر می کند.این مشکل با پیچیدن سیم به صورت دولایی خنثی کردن اثر خود القایی تا حدودی برطرف شده است. 

مقاومت سیمی

مقاومت لایه ای

از لایه ی نازکی اکسید فلز یا کربن روی یک عایق تشکیل شده و به صورت مارپیچ تراش داده می شود و در آخر یک لایه عایق جهت پوشش استفاده می کنند.

مقاومت لایه ای

 

مقاومت SMD

مقاومت های SMD معمولا به شکل مستطیل سیاه و یا سفید، کوچک و براق می باشند که در طرفین دارای دو لبه رسانا جهت نصب بر روی برد هستند.

مقاومت SMD

 مقاومت آجری

مقاومت آجری یا سرامیک یکی از انواع مقامت های سیمی است که برای تحمل توان های بالا داخل یک پوشش از سرامیک قرار میگیرد و در رنج های مختلف از جمله 5 ،10 ،20 وات تولید می شوند.

مقاومت آجری

مقاومت آرایه ای

 نوع خاصی از مقاومت وجود دارد به نام مقاومت آرایه ای که شامل چند عدد مقاومت با مقدار برابر است و دارای یک پایه مشترک است که یک پایه همه ی مقاومت ها به آن متصل است.

مقاومت آرایه ای

مقاومت متغیر 

در مدار برای تنظیم مقدار مقاومت برای کنترل ولتاژ یا جریان مدار یا بخشی از مدار به کار می رود .مقاومت متغیر خود به دو دسته قابل تنظیم (غیر وابسته) و وابسته تقسیم می شوند مقاومت متغیر قابل تنظیم -پتانسیومتر دارای سه پایه می باشد که دو پایه کناری ثابت و به یک المان مقاومتی متصل است که مقدار آن همان مقدار نامی مقاومت است و سر وسط به یک محور متحرک متصل است که بروی المان مقاومتی حرکت می کند و باعث تغیر مقاومت بین پایه وسط و دو پایه کناری می شود.

مقاومت متغیر

333455

رئوسا

مانند پتانسیومتر است ولی فقط یکی از پایه های ثابت و پایه متصل به محور متحرک مورد استفاده قرار می گیرد و جهت تنظیم جریان به کار می رود. شماتیک رئوستا به صورت شکل زیر است.

 

333322555

 

 

مولتی ترن این نوع مقاومت بسیار دقیق تر از پتانسیومتر می توان آن را تنظیم کرد به این گونه که در پتانسیومتر در کمتر از یک دور مقاومت آن از حداقل به حداکثر تغیر می کند ولی در مولتی ترن برای رسیدن به این حالت باید چند دور محور آن چرخانده شود.

مولتی ترن

مقاومت های وابسته 

به مقاومت هایی گفته می شود که مقدار آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند

حرارت ،نور ،میدان مغناطیسی ،

ولتاژ مقاومت وابسته به ولتاژ (وریستور)

مقاومت وابسته به حرارت (ترمیستور)

مقاومت وابسته به نور (LDR)

مقاومت وابسته به میدان مغناطیسی (MDR)

مقاومت وابسته به ولتاژ (وریستور)

وریستور یک مقاومت متغیر است ولی بر خلاف پتانسیومتر که می توان آن را به طور دستی بین حداقل و حداکثر تغییر داد در وریستور مقدار مقاومت با تغییرات ولتاژ دوسر آن به طور خودکار تغییر می کند به همین دلیل آن را مقاومت وابسته به ولتاژ می نامند و یک عنصر حفاظتی در مدار به شمار می اید.

این قطعه نیز مانند دیود دارای مشخصه ی ولتاژ-جریان غیر خطی و غیر اهمی است اما برخلاف دیود این قطعه در هر دو جهت جریان عمل می کند و فاقد پلاریته است.بسیاری از وریستور ها شبیه به خازن عدسی هستند و اغلب با آنها اشتباه گرفته می شوند.